Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 22 listopada 2011
  • 1 grudnia 2011
  • wyświetleń: 14216

Zamiast cmentarza powstanie park

Aż 604 uwagi wpłynęły do projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Pszczyna. Około 70% z nich burmistrz rozstrzygnął pozytywnie. Między innymi z tego względu - dużych zmian w pierwotnym kształcie studium - od środy 23 listopada do 4 stycznia projekt zmiany studium będzie ponownie wyłożony do publicznego wglądu.

Radni zdecydowali ws. cmentarza
Przy kościele na osiedlu Piastów nie powstanie cmentarz. Będą tu tereny zielone. · fot. Jacek Kozyra


- Najwięcej zgłoszonych uwag dotyczyło przekwalifikowania gruntów rolnych na budowlane i te w większości zostały uwzględnione. Jestem przekonany, że zwiększa to szanse rozwojowe dla całej gminy - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol.

Zmiany w większości dotyczą sołectw: Ćwiklice, Rudołtowice, Piasek, Poręba, Łąka i Studzienice.

Najwięcej emocji wywołała jednak sprawa dotycząca lokalizacji cmentarza w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na osiedlu Piastów, którą ostatecznie burmistrz zdecydował się odrzucić.

- Radni poprzedniej kadencji zadecydowali, że na terenach zielonych przy kościele nie powstanie cmentarz. Uwaga do zmiany studium uwarunkowań w sprawie lokalizacji cmentarza złożona przez parafian po raz kolejny wywołała poruszenie wśród mieszkańców Pszczyny. Ze względu na społeczny oddźwięk i towarzyszące emocje podjąłem decyzję o konsultacjach społecznych, aby poznać stanowisko wielu środowisk. Zdecydowana większość opowiedziała się za utrzymaniem w proponowanym miejscu zieleni miejskiej, a tym samym sprzeciwiła się budowie cmentarza. Bardzo zależy mi na integracji lokalnej społeczności. Uspokajam więc księdza i parafian, że nie powstanie w tym miejscu żaden market, nie będzie żadnej zabudowy prócz hospicjum. Po zatwierdzeniu planu zagospodarowania postaram się znaleźć w budżecie środki na przygotowanie projektu parku w tym miejscu - mówi burmistrz Dariusz Skrobol, który zaznacza, że była to trudna decyzja.

Plany rozbudowy cmentarza przy ul. Łowieckiej oraz ul. Żorskiej zakładają powiększenie o łączną sumę 11.665 miejsc grzebalnych, co przy średniej rocznej liczbie 419 zgonów na terenie całej gminy wystarczy na 30 lat.

Do Urzędu Miejskiego wpłynęły również wnioski od mieszkańców sprzeciwiających się planom budowy południowe południowej obwodnicy Pszczyny. Według pierwotnych planów miała ona przebiegać od Goczałkowic-Zdroju przez Ćwiklice w kierunku drogi wojewódzkiej nr 933.

- Patrząc na plany miałem wrażenie, że ktoś narysował tę obwodnicę, ale nie popatrzył na to, co jest faktycznie w terenie. Gdybyśmy ją ujęli w takim kształcie w studium, wiązałoby się to z ogromnymi kosztami dla gminy związanymi z wykupem terenów. Trasa szła głównie po prywatnych terenach, często zachodziłaby konieczność przeniesienia całych gospodarstw rolnych. Z wiedzy, którą uzyskałem w Urzędzie Marszałkowskim wynikało, że szanse na wybudowanie południowej obwodnicy są znikome. Dlatego podjąłem decyzję o wykreśleniu jej z projektu studium - tłumaczy na łamach "Gazety Pszczyńskiej" burmistrz Dariusz Skrobol.

Z projektem można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Pszczynie (pok. 202, II piętro) do 4 stycznia w poniedziałki w godz. 11.00-16.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9.00-14.00. Konsultacje z udziałem projektanta odbywać się będą w każdą środę w godz. 9.00-12.00.

Osoby prawne i fizyczne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi do projektu studium w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 stycznia.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie studium i prognozie oddziaływania na środowisko rozwiązaniami odbędzie się 14 grudnia o godzinie 13.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna, Gazeta Pszczyńska

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.