Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 7 grudnia 2011
  • 14 grudnia 2011
  • wyświetleń: 32587

Mikołaje w Łące - zdjęcia

Pierwsza niedziela po 6 grudnia to dzień, w którym w drzwiach mieszkańców Łąki pojawiają się "bandy mikołajowe". Tym razem był to jedenasty dzień ostatniego miesiąca w roku.

Słynne "bandy" przebrane w tradycyjne stroje rozpoczęły obrzęd pod kościołem św. Mikołaja. Wybierając się na spacer, pukały we wszystkie drzwi łąckich domostw.

Łąccy Mikołaje - 11.12.2011r.

Bandy Mikołajowe w Łące - 11.12.2011 · fot. Paweł Stolarski / www.pawelstolarski.com


---

A jak to było w poprzednich latach? Prezentujemy zdjęcia wraz z opisami.

Zdjęcia z 2010 roku:

Bandy Mikołajowe w Łące - 12.12.2010 · fot. Paweł Stolarski


6 grudnia to dzień kiedy odwiedza nas Św. Mikołaj, ogólnie dzień radosny i pełen niespodzianek. Są jednak miejsca, gdzie Mikołaj wędruje po domach i wygląda to zupełnie inaczej. Mowa oczywiście o Łące i jej niezwykłej tradycji.

Łąccy Mikołaje z lat 80 XX wieku

Łąccy Mikołaje  z lat 80 XX wieku


Tradycja łąckich band mikołajkowych rzekomo, według przekazywanych ustnie legend, sięga drugiej połowy XIX wieku. Jednak pierwszy dokument, który potwierdza ten lokalny zwyczaj pojawił się dopiero w latach międzywojennych. Z tego okresu pochodzi najstarsze zdjęcie, które przedstawia część grupy Mikołajów.

Banda mikołajowa z żołnierzami niemieckimi

Banda mikołajowa z żołnierzami niemieckimi


Wraz z czasem obrzęd ulegał jednak drobnym przekształceniom. Kiedyś po Łące wędrowały dwie bandy: Górzanie i Dolanie. Obecnie działa już co najmniej pięć grup, które chodzą po gospodarstwach i odwiedzały mieszkańców. Tak jak osiemdziesiąt lat temu wizytom Mikołajów towarzyszą zespoły ludowe i huczna zabawa.

Zdjęcia z 2005 roku:

Bandy Mikołajowe w Łące - 11.12.2005 · fot. pless.pl


Każda z band ma własne kolorowe stroje oraz przedstawia swoje indywidualne pomysły i wyobrażenia na temat święta. Niektórzy chodzą w maskach, inni malują lub charakteryzują sobie twarze. Różnicy nie ma w postaciach, zawsze w grupie znajdują się Święci: Mikołaj, Biskup czy Ksiądz; dla zachowania równowagi pomiędzy dobrem i złem jest także Śmierć, są Diabły, które reprezentują kuszenie. Nie brakuje Kozy, która symbolizuje dobrobyt oraz Baby i Żyda, którzy kolejno przedstawiają rodzinę i dostatek jako elementy ludzkiego życia.

new / pless.pl, źródło: R.Stokłosa 'Zwyczaj i tradycja związana z kultem św.Mikołaja w Łące/k. Pszczyny. Ciągłość i zmiana'

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.