Gorące tematy

  • 10 października 2012
  • 29 października 2012
  • wyświetleń: 11729

IX Spotkania z Kulturą Żydowską

Od czwartku do niedzieli odbywały się w naszym mieście IX Spotkania z Kulturą Żydowską. O mieszkających na terenie powiatu Żydach można było dowiedzieć się na spotkaniach w ratuszu, Pszczyńskim Centrum Kultury, a także podczas tradycyjnego już spaceru po starówce.

IX Spotkania z Kulturą Żydowską rozpoczęły się 25 października od wykładu "Pszczyńskie synagogi", który przygotował Sławomir Pastuszka. Wzięło w nim udział blisko 40 osób, które mogły dowiedzieć się między innymi, gdzie w Pszczynie znajdowały się domy modlitwy, kto był ich założycielem, a także jaki spotkał je los. Tego samego dnia licznie zgromadzona publiczność obejrzała film "W ciemności" w reżyserii Agnieszka Holland.

Pszczyńskie synagogi - wykład Sławomira Pastuszki - 25.10.2012 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


W piątek mieszkańcy mogli się spotkać z Romą Ligocką, porozmawiać z pisarką o jej doświadczeniu życiowym, getcie, książce "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku", a także innych tematach. Osobowość Romy Ligockiej, jej charyzma spowodowały, że wizyta ta odbiegła od kanonów spotkań autorskich, a przerodziła się w dialog z publicznością. Okazało się, że na sali znalazły się osoby, dla których Holocaust, okupacja hitlerowska to także traumatyczne przeżycia.

Spotkanie z Romą Ligocką - 26.10.2012 · fot. M-PBP w Pszczynie


W sobotę w "13" (przy PCKulu) odbył się koncert "Pieśni żydowskie".

IX Spotkania z Kulturą Żydowską zwieńczył niedzielny spacer śladami pszczyńskich Żydów. Mimo chłodu, udział w nim wzięło około 50 osób. Po mieście chętnych oprowadzał Sławomir Pastuszka, który opowiedział o 23 wybranych obiektach, które pozostały w Pszczynie, jako namacalny dowód obecności społeczności żydowskiej.

IX Spotkania z Kulturą Żydowską - spacer po mieście - 28.10.2012 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Pomimo, że niektóre miejsca w niczym już nie przypominają wyglądem budynków z czasów gdy ich właścicielami czy też użytkownikami była społeczność żydowska Pszczyny, dzięki barwnemu sposobowi narracji Pana Sławka Pastuszki zwiedzający mogli sobie wyobrazić jak te miejsca wyglądały na początku XX w.

Wyobraźni trzeba bowiem by móc "zobaczyć" pszczyńska synagogę na rogu ulic Garncarskiej i Warownej (dziś znajduje się tu nieczynne już kino "Wenus"), czy też kamienicę Emila Sachsa przy dzisiejszej Piastowskiej 28 (kamienica ta dziś zupełnie przebudowana, pierwotnie wyglądem nawiązywała do znajdującego się obok budynku, w którym dziś mieści się Muzeum Prasy Śląskiej).

Zwiedzający mogli w niedzielne popołudnie spędzić 2,5 godziny z historią naszego miasta, a także historią miejsc, obiektów i losów ludzkich związanych ze społecznością żydowską. Dzięki staraniom Urzędu Miejskiego w Pszczynie z wydziałem Promocji oraz przy współpracy z Pszczyńskim Centrum Kultury, wszyscy zwiedzający mogli otrzymać w czasie zwiedzania specjalnie na tę okazje wydany przewodnik autorstwa Sławomira Pastuszki pt. "Śladami pszczyńskich żydów", opisujący po krótce miejsca związane z historią społeczności żydowskiej w Pszczynie.

Andrzej Grynpeter, new / pless.pl

źródło: pckul

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.