Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 października 2019
  • wyświetleń: 4669

Ministerstwo potwierdziło status uzdrowiska Goczałkowic-Zdroju

Końcem września minister zdrowia potwierdził spełnienie przez obszar uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój wymagań określonych w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło status uzdrowiska Goczałkowic-Zdroju. · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


W myśl ustawy, każda gmina uzdrowiskowa co najmniej raz na 10 lat musi przedstawić ministrowi zdrowia operat uzdrowiskowy, który potwierdzi, że obszar spełnia wymagania określone w ustawie. Operat to obszerny dokument zawierający charakterystykę wyodrębnionego obszaru pod względem możliwości uznania go za uzdrowisko albo obszar ochrony uzdrowiskowej, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych na tym obszarze naturalnych surowców leczniczych i klimatu.

Zgodnie z ustawą, kolejny wniosek wraz z operatem gmina Goczałkowice-Zdrój złożyła w październiku 2018 r. Był on poprzedzony szeregiem działań podejmowanych przez gminę w celu utrzymania statusu uzdrowiska, głównie w zakresie ochrony środowiska.

Pismem z 24 września br. minister zdrowia potwierdził spełnianie przez obszar uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój wymagań określonych w ustawie. - To ważna dla nas decyzja, ponieważ jako gminie uzdrowiskowej zależy nam na tym, aby w Goczałkowicach prowadzona i rozwijana była działalność uzdrowiskowa. Status gminy uzdrowiskowej oznacza wiele obostrzeń i uwarunkowań określonych przez ministra, które kolejny raz gmina spełniła - mówi wójt Gabriela Placha.

Kolejny operat uzdrowiskowy gmina będzie musiała złożyć w 2028 r. Decyzja ministra dla zakładów lecznictwa uzdrowiskowego działających na terenie gminy oznacza możliwość kontraktowania usług sanatoryjnych w następnych latach.

Złoża solanki na terenie gminy odkryto w 1856 r. (na terenie gminy występują także złoża borowiny). Pierwszy sezon kuracyjny otwarto w maju 1862 r. Goczałkowice zostały uznane za uzdrowisko zarządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej z lipca 1967 r.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.