Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2560

Pawłowice: będzie jaśniej i taniej. Zamontują 1020 nowych lamp

1020 nowych energooszczędnych lamp będzie zamontowanych wzdłuż ulic oraz przy parkingach, placach, szkołach i przedszkolach na terenie gminy Pawłowice.

20 stycznia gmina Pawłowice przekazała do realizacji zadanie modernizacji oświetlania ulicznego firmie OBI COMPLEX z Żor. Prace będą miały swój finał do końca roku. W ramach zadania w 2020 r. zniknie z ulic niemal połowa przestarzałego oświetlenia typu sodowego. Zastąpią je nowoczesne lampy LED, które zużywają o wiele mniej prądu. Szacuje się, że po modernizacji roczne zużycie energii wykorzystywanej do oświetlenia spadnie z 532 MWh do 146 MWh. Osiągnięty efekt będzie miał również charakter ekologiczny, bo mniej zużywanej energii to mniej emisji szkodliwego dwutlenku węgla.

Zadanie obejmie teren całej gminy. Część lamp będzie wymieniona w całości, np. wzdłuż ul. Polnej czy ul. Wojska Polskiego, a na części zostaną wymienione tylko oprawy oświetleniowe. W sumie w ramach zadania zamontowanych będzie 1020 opraw świetlnych, wymienionych zostanie 261 słupów oświetlenia ulicznego i 248 wysięgników dla opraw na linii napowietrznej. W Golasowicach zmodernizowane będą 73 punkty, w Jarząbkowicach - 47, w Krzyżowicach - 67, w Osiedlu Pawłowice- 201, w Pawłowicach - 321, w Pielgrzymowicach - 51, w Pniówku - 113, w Warszowicach - 84, a przy szkołach i przedszkolach w Pawłowicach i na osiedlu - 63 punkty.

Gmina na realizację projektu modernizacji oświetlenia ulicznego pozyskała fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Realizacja projektu będzie kosztować ok. 2,7 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ok. 2 mln zł. Dzięki modernizacji niemal połowa oświetlenia na terenie gminy będzie nowoczesna i energooszczędna, ale na tym nie koniec. Gmina już przygotowuje wniosek na drugi etap zadania, aby z unijnym wsparciem wymienić pozostałą część lamp.

Warto dodać, że 2020 i 2021 roku gmina Pawłowice będzie realizować kilka dużych zadań dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. W sumie na trzy zadania: modernizację oświetlenia ulicznego, modernizację infrastruktury transportu publicznego oraz kolejny etap budowy instalacji fotowoltaicznych dla instytucji publicznych gmina przeznaczy ponad 10 mln zł, z czego ok. 8 mln zł będzie pochodziło ze środków zewnętrznych.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.